Transport
Ana Sayfa Denizyolu Karayolu Demiryolu Havayolu Aktüel Yazarlar İçindekiler
Transport Sayı 26
Kapak
Havada Kargo Kaosu!
Türkiye genelinde hava kargonun yüzde 55'inin elleçlendiği Atatürk Havalimanı'ndaki kargo operasyonunun Çorlu ...
Yatçılıkta Bir Dünya Markası: Antalya
Yeni Daily'i İtalya'da test ettik
Süleyman Karaman: Büyük kentleri hızlı trenle birbirine bağlayacağızAktüel
Denizlerimiz OTS'yle korunacak
Kıyılarda 25 ayrı yerde kurulacak Otomatik Tanımlama İstasyonları (OTS) projesinde düğmeye basıldı. ...
Gözler pasaport oldu, kuyruklar sonlandı
Uzun kuyruklar ve bitmek bilmeyen güvenlik kontrolleri, gözün iris tabakasını tarayan Privium sistemi sayesinde 1015...
Rota
ROTA: BOMBAY
Hindistan'ın dünyaya açılan kapısı: BOMBAY
Berlin Airshow'a özel davetli Türk pilot
Paris'ten sonra Avrupa'nın en büyük havacılık organizasyonlarından biri olan Berlin Airshow ILA 2006'ya ilk kez bir Türk pilotu özel olarak davet edildi. Türkiye'nin tek sivil akrobasi pilotu Ali İsmet Öztürk, bu davetle haklı bir gurur yaşarken, yaptığı gösteriyle fuara katılanlardan büyük alkış aldı
Avrupa'nın en büyük havacılık organizasyonlarından biri olan Berlin Airshow ILA 2006, sivil, askeri ve iş jeti üreticilerini buluşturdu. 42 ülkeden 1014 şirketin katıldığı fuarda 340 adet rekor sayıda uçak vardı. Berlin Schönefeld Havalimanı'nda 250 bin metrekarelik alan üzerinde gerçekleştirilen airshowa birbirinden güzel akrobasi gösterileri damgasını vurdu. Türkiye'nin tek sivil akrobasi pilotu Ali İsmet Öztürk'de ILA Berlin Airshow'a davet edilmişti. ILA'da gösteri yapacak pilotlar fuar organizatörleri tarafından özel olarak davet ediliyor. Fuarda sadece en iyilerin gösteri yapmasına izin veriliyor. İngiliz havacılık dergisi GA Buyer sponsorluğunda dört ay boyunca Avrupa'nın çeşitli şehirlerinde gösteriler gerçekleştirecek olan Öztürk'ün Mor Menekşe uçağı ile yaptığı akrobasi gösterileri ziyaretçilerden büyük alkış aldı. Türk şirketlerinin ilgisizliğinden yakınan başarılı pilot, kendisinin görmezlikten gelindiğini, bir Türk şirketinin sponsorluğunda uçmayı çok istediğini söyledi. Ali İsmet Öztürk kadar Avusturyalı kadın akrobasi pilotu da fuarın ilgi odağı oldu. Berlin Airshow'un en tehlikeli gösterisini havada Boeing Stearman uçağının kanatları üzerinde yürüyen kadın pilot Peggy Krainz gerçekleştirdi. Hiçbir bağı olmadan uçağın kanatları üzerindeki çelik tellere tutunarak hareketler yapan Peggy, üç pilot arkadaşı ile birlikte kurduğu Armenbeans isimli akrobasi takımının da lideri. 9 yıldır bu işi yapan Peggy, kendisini görenlerin delilik diye adlandırdığı bu işi çok severek yaptığını ve büyük keyif aldığını söyledi. Amerikalı Boeing fuara katılmazken rakibi Airbus, A 380, A 340600 ve A 318'i getirmişti. Berlin Airshow ILA, diğer fuarların aksine iş jetleri, yolcu ve askeri havacılığa ait ürünlerin birlikte sergilenmesiyle dikkat çekti.
Nostaljik uçaklara yoğun ilgi
Berlin Airshow, ziyaretçileri 1930'lu yıllara da götürdü. Lufthansa'ya ait 1936 model Junker Ju52 ve hava taksi hizmeti veren Air Berlin Service'a ait Mc Donnal Douglas'ın efsane uçağı DC 3 ile 80 yıl öncesinin havayolu taşımacılığını tecrübe etmek isteyen yüzlerce kişi bu uçaklarla 50 dakika şehir üzerinde tur atabilmek için uzun kuyruklar oluşturdu. Bu kısa tur için belirlenen fiyat ise 100 euro'ydu. Alman yapımı Ju52 sadece yolcu taşımıyordu. Uçak ilk başlarda nakliye ve bombardıman uçağı olarak hizmet veriyordu. Junker'ın onbeş farklı modeli üretilmişti. Askeri uçak, helikopter ve motor üreticilerinden Bell, Lockheed Martin, Northrop Grumman ve Sikorsky, Eurocopter, Agusta, Eurofighter, EADS, Snecma, Thales, Pratt & Whitney ve RollsRoyce ILA'da çoktan yerlerini almıştı. İş jeti imalatçılarının sayısı ise azınlıktaydı. Beechcraft, Raytheon, Bombardier, Cessna, Embraer ve Pilatus fuara katılan şirketler oldu. Bombardier Challenger 850, Embraer Legacy 600, Raytheon Aircraft ise Premier I, Hawker 400 XP ve Hawker 800 XP ile boy gösterdi.Turkuvaz Medya Grubu Copyright © 2003-2015 Tüm hakları saklıdır.
Turkuvaz Gazete Dergi Basım A.Ş.
Üretim ve Tasarım

Turkuvaz Medya Dijital